DPS „Jedlina”
Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 4 Dyrektora
Domu Pomocy Społecznej „Jedlina”
w Mieni z dnia 24.03.2025 r.
Procedura
obsługi osób ze szczególnymi potrzebami
w Domu Pomocy Społecznej „Jedlina”
§ 1. Wstęp
1. Procedura obsługi ustala sposób postępowania pracowników Domu Pomocy Społecznej „Jedlina” w Mieni, zwanego dalej DPS w stosunku do osób ze szczególnymi potrzebami, będącymi interesantami DPS.
§2. Postanowienia ogólne
1. Celem procedury jest wdrożenie standardów obsługi osób ze szczególnymi potrzebami, określenia wymogów związanych z dostępnością architektoniczną czy informacyjno-komunikacyjną oraz stworzenie przyjaznych warunków obsługi w DPS zapewniających poczucie bezpieczeństwa i komfortu osobom ze szczególnymi potrzebami.
2. Procedura określa zasady postępowania pracowników DPS w przypadku kontaktu z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
2. Procedura zostanie zamieszczona na stronie internetowej www.jedlinadps.pl w formie dostępnego dokumentu.
3. Ilekroć w niniejszej procedurze jest mowa o osobie ze szczególnymi potrzebami należy przez to rozumieć osobę, o której mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, tj. „osobę, która ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w których się znajduje, musi podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia bariery, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami”.
Do osób ze szczególnymi potrzebami zaliczamy m. in.:
a) osoby niewidome i słabowidzące,
b) osoby o ograniczonej możliwości poruszania się, na wózkach inwalidzkich, poruszające się o kulach,
c) osoby głuche i słabo widzące,
d) osoby w kryzysach psychicznych,
e) osoby z niepełnosprawnością intelektualną,
f) osoby ze spektrum autyzmu,
g) osoby z ograniczonymi możliwościami poznawczymi,
h) osoby starsze,
i) osoby przewlekle chore,
j) osoby z małymi dziećmi, w tym z wózkami dziecięcymi,
k) osoby o niższym wzroście, w tym również dzieci,
l) kobiety w ciąży.
§ 3. Udogodnienia architektoniczne
– wejście na teren DPS Jedlina prowadzi przez furtkę lub bramę automatyczną zaopatrzoną w domofon
– na terenie DPS znajdują się 3 parkingi z dużą dostępnością miejsc
– wyznaczono odpowiednio oznakowane miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych
– kompleks DPS „Jedlina” składa się z 3 budynków mieszkalnych
– wejścia główne do budynków mieszkalnych nr 1 i nr 2 znajdują się na równi z chodnikiem. Możliwy jest dostęp dla osób poruszających się przy pomocy przyrządów ortopedycznych oraz na wózkach inwalidzkich.
– wejścia główne do budynku mieszkalnego głównego nie znajdują się na równi z chodnikiem. Przy wejściu jest dzwonek, którym można przywołać pracownika
– na prośbę osoby ze szczególnymi potrzebami zapewniona jest obsługa na parterze budynku
– w każdym budynku przy bocznych wejściach ze schodami są podjazdy dla osób poruszających się przy pomocy przyrządów ortopedycznych oraz na wózkach inwalidzkich.
– dwa budynki są wyposażone w windę.
– budynek główny – brak windy (na piętrze administracja).
– w holach głównych budynków są tablice wizualne o rozmieszczeniu pomieszczeń, pracownicy udzielają informacji głosowych
– w budynkach nie ma oznaczeń dotykowych umożliwiających poruszanie się po budynku osobom słabowidzącym i niewidomym
– brak tłumacz PJM
– do budynków można wchodzić z psem asystującym
– toalety/ korytarze budynków mieszkalnych są przystosowane dla osób niepełnosprawnych
– schody wewnętrzne są oznaczone taśmą kontrastującą
– drogi ewakuacyjne wewnątrz budynków są oznakowane i posiadają niezależne oświetlenie ewakuacyjne.
§ 4. Punkt obsługi dla osób ze szczególnymi potrzebami w DPS
1. Punkt obsługi dla osób ze szczególnymi potrzebami, które z różnych przyczyn mają problem z przemieszczaniem się znajduje się w wyznaczonym pomieszczeniu tj. kawiarnia na parterze budynku głównego Domu Pomocy Społecznej „Jedlina”, ul. Jedlina 12, 05-319 Mienia.
§ 5. Podstawowe zasady obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.
1. Zanim pomożesz – zapytaj.
Nie każda osoba ze szczególnymi potrzebami potrzebuje pomocy. W przyjaznym otoczeniu zwykle sama świetnie daje sobie radę.
2. Uważaj z inicjowaniem kontaktu fizycznego – bądź taktowny.
Niektóre osoby ze szczególnymi potrzebami utrzymują równowagę dzięki swoim rękom, dlatego chwytanie ich za nie – nawet w celu udzielenia pomocy – może tę równowagę zakłócić. Unikaj dotykania ich wózka, kul czy laski. Osoby ze szczególnymi potrzebami uważają je za część ich przestrzeni osobistej. Zawsze pytaj o zgodę na kontakt fizyczny.
3. Zwracaj się zawsze bezpośrednio do osoby ze szczególnymi potrzebami.
Nie prowadź rozmowy z jej asystentem, przewodnikiem, tłumaczem języka migowego. Zwracaj się do osoby ze szczególnymi potrzebami jak do każdej innej osoby. Wychodź naprzeciw szczególnym potrzebom osób ze szczególnymi potrzebami i ograniczeniom wynikającym z jej niepełnosprawności, jednocześnie starając się ją traktować w sposób naturalny i na równi z innymi osobami.
4. Nie rób żadnych założeń.
Każda osoba ze szczególnymi potrzebami, nawet pozornie identycznymi, jest inna i ma inne potrzeby. Ona najlepiej wie, co może zrobić, a co w jej przypadku jest niemożliwe. Nie podejmuj za osobę ze szczególnymi potrzebami decyzji co do tego, w jakich czynnościach nie może uczestniczyć, gdyż wykluczanie jej – nawet kierując się chęcią pomocy – może być przejawem dyskryminacji.
5. Reaguj uprzejmie na prośby osób ze szczególnymi potrzebami.
Jeśli osoba ze szczególnymi potrzebami prosi o pewne zmiany i dostosowanie się do jego szczególnych potrzeb, nie traktuj tego jako skargi. Świadczy to raczej o tym, że na tyle dobrze czuje się w instytucji, by ujawniać otwarcie swoje potrzeby.
6. Pamiętaj, że nie każdy rodzaj niepełnosprawności jest widoczny.
Mogą się zdarzyć takie osoby ze szczególnymi potrzebami, których prośby lub zachowanie wydadzą się dziwne. Może to mieć związek z niepełnosprawnością danej osoby i jej specjalnymi potrzebami. W miarę możliwości szanuj potrzeby i prośby takiej osoby. Jeśli jednak osoba zachowuje się agresywnie, bardzo dziwacznie lub czujesz się zagrożony, nie wahaj się zapewnić sobie pomocy innych osób.
§ 6. Etapy obsługi osób ze szczególnymi potrzebami
Każdy pracownik DPS zobowiązany jest do udzielania niezbędnej pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami przebywającymi na terenie DPS, wychodząc z inicjatywą nawiązania kontaktu i kierując się empatią oraz poszanowaniem niezależności tych osób. Pracownik udziela pomocy w dotarciu do miejsca obsługi, a w razie takiej konieczności udaje się do niego i realizuje sprawę na miejscu, a po zakończonej obsłudze pomaga w opuszczeniu budynku. Pracownik w czasie rozmowy z osobą ze szczególnymi potrzebami dostosowuje tempo wypowiedzi i słownictwo do indywidualnych potrzeb osoby ze szczególnymi potrzebami, stosuje powtórzenia, używa prostych zdań pojedynczych, a dłuższe wypowiedzi dzieli na krótsze części, a po każdej z nich upewnia się, czy rozmówca prawidłowo zrozumiał komunikat.
1. W zakresie obsługi osób z niepełnosprawnościami ruchu i osób z trudnościami w poruszaniu się:
a) Pracownik przeprowadza wstępną rozmowę w celu ustalenia
charakteru załatwianej sprawy. Jeżeli charakter sprawy wymaga obecności
merytorycznego pracownika wówczas zostaje on niezwłocznie powiadomiony.
b) W zależności od potrzeb udziela tej osobie pomocy w dotarciu do miejsca obsługi z uwzględnieniem możliwości wejścia takiej osoby ze sprzętem wspierającym poruszanie się ( np. wózek, kule, balkonik ), stanowiącym integralną część przestrzeni osobistej lub realizuje sprawę na parterze budynku, a po zakończonej obsłudze pomaga w opuszczeniu budynku DPS.
c) Pracownik obsługujący w razie konieczności zapewnia podstawkę do podpisywania dokumentów oraz podajnik na dokumenty w zasięgu rąk osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
2. W zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością wzroku i pozostałych osób mających problemy z widzeniem:
a) Pracownik przeprowadza wstępną rozmowę w celu ustalenia
charakteru załatwianej sprawy. Jeżeli charakter sprawy wymaga obecności
merytorycznego pracownika wówczas zostaje on niezwłocznie powiadomiony.
b) DPS zapewnia możliwość wejścia do budynku osobie z psem asystującym o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 ) bez konieczności wcześniejszego zgłaszania tego faktu. W tym celu należy umożliwić obsługę na terenie DPS klienta wraz z psem asystującym. Dla psa należy zapewnić miskę z wodą. Procedura wejścia z psem asystującym stanowi załącznik nr 2 do niniejszej procedury.
c) DPS zapewnia, by na drodze osoby z niepełnosprawnością nie znajdowały się żadne przeszkody.
d) Pracownik merytoryczny pyta Klienta o preferencje w zakresie formy obsługi i udostępniania dokumentów (np. dokumenty drukowane powiększoną czcionką, pliki elektroniczne w formach dostępnych dla programów udźwiękawiających np. pliki z rozszerzeniem doc. )
e) Pracownik merytoryczny pomaga za zgodą Klienta wypełnić dokumenty, następnie odczytuje wypełnione dokumenty i wskazuje miejsce na podpis.
3. W zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością słuchu w tym osób z trudnościami w komunikowaniu się:
a) Pracownik przeprowadza wstępną rozmowę w celu ustalenia
charakteru załatwianej sprawy. Jeżeli charakter sprawy wymaga obecności
merytorycznego pracownika wówczas zostaje on niezwłocznie powiadomiony.
b) Pracownik merytoryczny pyta Klienta o preferencje w zakresie formy obsługi ( np. język migowy, język gestów, język pisany, język mówiony odczytywany z ruchu warg )i udostępniania dokumentów np. powiększona czcionką w tekście łatwym do czytania i zrozumiałym.
c) Osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą załatwić sprawy w DPS przy pomocy tzw. osoby przybranej, którą może być każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną.
4. Osoba przybrana:
a) Zadaniem osoby przybranej jest pomoc w załatwieniu spraw w DPS.
b) Osoba przybrana nie jest zobowiązana do przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość polskiego języka migowego PJM, systemu językowo-migowego SJM, ani sposobu komunikowania się osób głucho – niewidomych SKOGN.
c) Z pomocy osoby przybranej osoba uprawniona nie może skorzystać w sytuacji, gdy wnioskowane dane są prawnie chronione ze względu na ochronę informacji niejawnych, a dostęp do nich przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej.
5. Osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą załatwić sprawy w DPS wnioskując o przekazanie dokumentów w dogodny sposób wskazany we wniosku .
Wzór wniosku o udostępnienie usługi stanowi załącznik nr 1 do niniejszej Procedury.
6. Zgłoszenie chęci skorzystania ze świadczenia usług, osoba ze szczególnymi potrzebami może wnieść:
a) osobiście w Sekretariacie w budynku głównym w DPS „Jedlina”;
b) telefonicznie pod nr (25) 757 01 60 wew. 610
c) za pośrednictwem poczty, adres do korespondencji: Dom Pomocy Społecznej „Jedlina”, ul. Jedlina 12, 05-319 Mienia;
d) za pomocą poczty elektronicznej, e-mail: sekretariat@jedlinadps.pl
e) za pomocą elektronicznej skrzynki e-PUAP: dpsjedlina
f) za pomocą e -doręczeń: AE:PL-66885-91853-FDDCE-322 :PL-66885-
7. Osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mogą wykorzystać przysługujące im prawo do skorzystania z pomocy środków wspierających komunikowanie się, w szczególności poprzez:
a) osobiście w Sekretariacie w budynku główny w DPS „Jedlina”;
b) telefonicznie pod nr (25) 757 01 60 wew. 610
c) za pośrednictwem poczty, adres do korespondencji: Dom Pomocy Społecznej „Jedlina”, ul. Jedlina 12, 05-319 Mienia;
d) za pomocą poczty elektronicznej, e-mail: sekretariat@jedlinadps.pl;
e) za pomocą elektronicznej skrzynki e-PUAP: dpsjedlina
f) za pomocą e -doręczeń: AE:PL-66885-91853-FDDCE-322 :
PL-66885-
8. DPS zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępność cyfrową strony internetowej, w tym Biuletynu Informacji Publicznej. W przypadku problemów technicznych niezależnych od DPS, Dom zapewnia alternatywny dostęp, który w szczególności polega na zapewnieniu kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
§ 7. Ewakuacja osób ze szczególnymi potrzebami
Ogólne zasady zachowania i postępowania pracowników w przypadku ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami przebywających na terenie Domu Pomocy Społecznej „Jedlina” w Mieni opisane są w załączniku nr 3 do niniejszej Procedury. Natomiast szczegółowe informacje dotyczące zasad ewakuacji znajdują się w Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego Domu Pomocy Społecznej „Jedlina” w Mieni.
§ 8. Postanowienia końcowe.
1. Wszyscy pracownicy DPSu mają obowiązek zapoznać się z zasadami obsługi osób ze szczególnymi potrzebami oraz ich przestrzegać.
2. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dom Pomocy Społecznej „Jedlina” w Mieni
Witold Chojnacki
Dbamy o to aby strona spełniała wymagania ustawy o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom Nas o tym.
Copyright © 2024 | All Rights Reserved by DPS Jedlina | Projekt strony internetowej wykonany przez: home.pl